Pod koniec września 1939 roku Dzwola i okoliczne wsie były miejscem walk z Niemcami. W dniu 29 września oddziały z grupy płk Władysława Płonki idące od strony Krzemienia i Kocudzy Górnej zaatakowały zaskoczonych Niemców z dywizjonu przeciwpancernego "Kondor" 27, którzy stacjonowali w Dzwoli. Walki trwały od samego ranka. We wsi wybuchła panika, mieszkańcy uciekali w pole i do lasu, szukając tam schronienia. Polska artreria zniszczyła samochody niemieckie stłoczone w centrum Dzwoli. W tym samym czasie zaczęły palić się zabudowania południowej części wsi. Długo nieustawały błyski i odgłosy broni maszynowej, granatów, polskiej siedemdziesiątki piątki. Przerażeni i zaskoczeni Niemcy oddawali strzały zza murów kościoła, za którym znaleźli schronienie. Oddziały polskie zacieśniały pierścień wokół zgromadzonych w Dzwoli przeciwników, zmuszając ich do zawieszenia broni i do pertraktacji w sprawie odejścia wojsk niemieckich.
Dokładna liczba zabitych Polaków w walkach pod Dzwolą nie jest znana. Według ustaleń ks. Paneckiego, ówczesnego proboszcza, miało zginąć 42 żołnierzy. Mogiła pległych znajduje się na cmentarzu parafialnym w Dzwoli.
Dla upamiętnienia tych wydarzeń Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Dzwoli podjęła Uchwałę o nadaniu imienia szkole "Bohaterów Września 1939" i wystąpiła z tym wnioskiem do Rady Gminy Dzwola. Uroczystość związana z nadaniem imienia, wręczeniem sztandaru oraz odsłonięciem pomnika odbyła się 2 października 2005 roku. Wzięli w niej udział nie tylko uczniowie, ale także przedstawiciele władz samorządowych, lokalna społeczność, a przede wszystkim uczestnicy walk pod Dzwolą.
Corocznie, na pamiątkę opisanych wydarzeń, Zespół Szkół w Dzwoli przygotowuje uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły, w duchu umiłowania Ojczyzny i kształtowania postaw patriotyzmu.
Żródło: "Gmina Dzwola. Historia i tradycje", Zenon Baranowski
Szkoły średnie w Janowie Lub.
Szkoły średnie w Biłgoraju: