Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na wycieczkę. Tym razem korzystając z uroków jesieni, uczniowie z klas IV-VI wraz z wychowawcami wybrali się na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, dofinansowaną w ramach programu MEN ,,Podróże z klasą”. Celem przedsięwzięcia było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Już od pierwszego dnia wyjazdu czekał na uczniów szereg atrakcji turystycznych.
W Chęcinach u progu swej posiadłości powitał nas na barokowym szlaku Starosta Dworku Chęcińskiego. Oprowadził po pałacu, opowiadając jego historię. Zainteresowanie wśród uczniów wzbudzały zbroje rycerskie, broń i stroje dworskie, wywodzące się z czasów XVII wieku. Wychodząc z pałacu, podziwialiśmy- znajdujący się naprzeciwko- barokowy ogród w stylu włoskim oraz bramę triumfalną, wzniesioną ku czci zwycięstw Jana III Sobieskiego.
Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Tutaj, dzięki ekspozycjom uczniowie mieli okazję skupić się na zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie ludzkim oraz jego otoczeniu. Kolejnym punktem w programie wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach. Pani przewodnik przedstawiła dzieje zamku, począwszy od wydarzeń z XIV wieku a skończywszy na XX. Uczniowie poznali nie tylko historię zamku, ale także związane z nim legendy. Opuszczając mury zamku, podziwialiśmy piękno otaczających nas okolic w barwach jesieni. Podobno przy pięknej pogodzie, z punktu widokowego na wieży wschodniej, widać wierzchołki Tatr. Schodząc z góry zamkowej można było zakupić pamiątki i jeszcze raz spojrzeć na mury zamku, po których nocą- według legendy- przechadza się duch królowej Bony, szukający zagubionego skarbu. Po tak licznych atrakcjach tego dnia udaliśmy się na nocleg do hotelu, który znajdował się na malowniczym zboczu, w samych sercu Gór Świętokrzyskich.
Drugiego dnia wycieczki gościliśmy w Parku Legend w Nowej Słupi. Poznaliśmy trzynaście legend świętokrzyskich, przedstawionych w jedenastu salach multimedialnych. Następnie Drogą Królewską udaliśmy się z panią przewodnik na Święty Krzyż. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy słuchając legendy o pielgrzymie Emeryku. Po dotarciu na miejsce zwiedzaliśmy klasztor na Świętym Krzyżu, a w nim: krużganki, kościół i bazylikę Trójcy Świętej, kaplicę Oleśnickich z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, zakrystię i Muzeum Misyjne. Z platformy widokowej pod szczytem Łysej Góry podziwialiśmy skarb Gór Świętokrzyskich, czyli gołoborza oraz usypany z kamieni gołoborzy wał, jeszcze z czasów pogańskich. Po zakupieniu pamiątek, udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Dwudniowa wizyta w najstarszych w Europie górach, znacznie wzbogaciła naszą wiedzę o fakty historyczne, ciekawostki religijne i wątki legendarne. Przekonaliśmy się, że Góry Świętokrzyskie to wyjątkowy region Polski, a Puszcza Jodłowa zachęca swoimi walorami przyrodniczymi i tajemniczą historią do ponownych odwiedzin.Zdjęcia
A.Jargiło-Bożek
Szkoły średnie w Janowie Lub.
Szkoły średnie w Biłgoraju: